Kāpēc mans suns klepo

There are no translations available.

Klepus ir piespiedu gaisa izvadīšana no respiratorās sistēmas caur elpošanas ceļiem un muti. klepu var izraisīt daudz un dažādi iemesli, arī daudz un dažādas slimības. Tomēr, pats svarīgākais jautājums, kas jums ir jānoskaidro- vai tas patiesi ir klepus. Ir pārsteidzoši, cik daudzas citas lietas var izskatīties pēc klepus- vemšana, sķaudīšana, apgrūtināta elpošana.

Aizvedot suni pie vetārsta, tas bieži vien ir ļoti satraucies no apkārt esošajiem aromātiem un var arī nedemonstrēt vetārstam savu klepu, kas nozīmē, ka saimnieks būs galvenais klepus identificētājs.

Nākamais jautājums, ko jūsu vetārsts jums noteikti uzdos ir- cik ilgi šis klepus turpinās. Tas ļaus vetārstam saprast, kas varētu būt klepus cēlonis. Ja klepus uzrodas tikai tad, kad jūsu suns ir ienācis no pastaigas mājās un tā ir jau vairākas nedēļas- varbūt cēlonis ir suņa alerģiska reakcija uz putekļu ērcītēm, kas atrodas mājas... ja jūsu suns jau nedaudz klepo vairākas nedēļas, bet pamazam klepus kļūst arvien spēcīgāks- varbūt pie vainas ir sirdsslimība jeb audzējs...ja klepus ir uzradies pāris dienu atpakaļ un ir spēcīgs, kopā ar drudzi- varbūt jūsu suns ir apsaldējies.

Kad suns klepo-vēl viens no svarīgiem jautājumiem uz ko jums būs jāmāk atbildēt. Ir dažas slimības, kurām raksturīgs klepus tikai naktīs, dažreiz klepus parādās tikai tad, ja suns iziet svaigā gaisā, dažreiz, klepus uzrodas tikai pavasaros, kad visapkārt zied augi.

Vetārstam būs būtiski zināt arī, kā izklausās klepus- vai ir pieklusināts, piespiedu, zosu gāgāšanai līdzīgs klepus jeb krekšķinošs, it kā suns mēģinātu izspļaut kaut kādu svešķermeni no mutes.

Vai klepus rezultātā kaut kas tiek atklepots jeb ne- arī viena no pazīmēm, kas vetārstam palīdzēs identificēt slimību un nozīmēt pareizo ārstēšanu. Ja klepus ir „ produktīvs”,  pēc klepus kaut kas tiek izspļauts no mutes- gļotas, putas, ūdeņains šķidrums.  Ir ļoti uzmanīgi jāpavēro, kāds izskatās šis atklepotais materiāls. Tas ļaus atšķirt klepu no vemšanas- vemšanas rezultātā parasti būs redzams kunģa saturs un žults (materiāls būs iedzeltens).  Dažreiz klepus var būt kopā ar vemšanu, ko izraisa kairinājums kaklā. Tad ir jāpavēro, kas ir vispirms-vai sunim sakas vemšanai raksturīgas kustības un tikai tad parādās klepum līdzīgas skaņas jeb sākums ir klepus.

Svarīgi vetārstam būs zināt arī par suņa vispārējo labsajūtu- vai ir temperatūra, sagurums, apetītes zudums.

Papildus jūsu iztaujāšanai vetārsts veiks vēl papildus izmeklējumus-asins analīzes, fekāliju un urīna analīzes, laringoskopiņu vai bronhoskopiju, ultraskaņas un rentgena pārbaudi, ari elektrokardiogrammu, ja būs aizdomas uz noteikta veida saslimšanām.

Skat. sazaroto lēmumu shēmu visbiežāk iespējamiem klepus iemesliem un iespējamām diagnozes šeit:

Vetārsts nozīmēs imunitāti un vispārējo veselības stāvokli stiprinošu terapiju, ka arī antibiotikas sekundārās infekcijas novēršanai. Vetārsts nozīmes antibiotiku kursu un zāles imunitātes stiprināšanai

Vetārsts nozīmēs pretparazitāros līdzekļus

Operācija

Operācija, ķimioterapija, radioloģiskā apstrāde

Bronhodilatatori, izvairīšanās no alerģiju izraisošā faktora, antihistamīni

  traumatizētāja likvidācija, pretiekaisuma līdzekļi

operācija, zāles sirds stiprināšanai, pastiprinātas sirdsdarbības novēršanai (atkarībā no iemesla)